مقالات

دلایل از بین بردن گازها برای فرآیندهای مختلف

  • احتمال واکنش و یا ترکیب گاز یا بخارات موجود یا مواد فرآیند که می تواند تأثیر نامطلوبی در کیفیت محصول بگذارد و یا اینکه منجر به تولید رسوبات و یا گازهای سمی شود.
  • جهت رسیدن به یک اختلاف فشار مناسب که در ارتباط با سایز لوله هاست.
  • جهت کاهش اتلاف انرژی در سیستم و
  • رسیدن به شرایط کاری فرایند؛ به عنوان مثال در تقطیر مولکولی و یا تولید لامپ های ملتهب، در محدوده فشاری 104-10 mbar کار می شود.

خروج گاز از جداره های داخلی یک سیستم (Qutgassing)

پس از خروج گازهای آزاد از سیستمی که قرار است تحت خلأ نگهداشته شود، گازهای جذب در جداره های مواد به کار رفته در ساختمان سیستم، به طور آرام به داخل سیستم نفوذ می کنند. این پدیده را که اصطلاحاً Outgassing می نامند، به صورت ترم هایی از ثابت خروج گاز، K برحسب for.lit/cm2-sec اندازه گیری می شود و در ایجاد فشارهای پایین تر از 105 torr، شدیداً ایجاد مزاحمت می کند. جهت محاسبه تجربی نرخ خروج گاز ناشی از پدیده مذکور، دانستن سطح داخلی سیستم، نوع ماده آن و خواص سطح لازم است. در زیر به بحث تئوری و تجربی پدیده مذکور می پردازیم.

انواع رژیم های جریان گاز درون لوله های تحت خلأ

رژیم های جریان گاز درون لوله ها بسته به عدد نودسن که نسبت مسیر پویش آزاد متوسط مولکولی به قطر لوله است، تغییر می کند. بسته به فشار گاز، مسیر پویش آزاد متوسط مولکولی و قطر لوله، سه نوع رژیم جریان موجود است که در زیر به شرح آنها می پردازیم. لازم به ذکر است که کلیه محاسبات برمبنای فرض هم دمای گاز انجام می شود.

برای خرید پمپ وکیوم با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هشت =