مقالات

چه روغنی در پمپ وکیوم بریزیم؟

چه روغنی در پمپ وکیوم بریزیم؟

یکی از مواردی که اهمیت بسیار زیادی در نگهداری پمپ وکیوم دارد طریقه سرویس و نگهداری پمپ خلاء میباشد که میتوان گفت اصلی ترین و کلیدی ترین نکته در نگهداری پمپ وکیوم روغن آن است.

سوالاتی پیش می آید و همکاران و دوستانی تماس گرفته اند و سوال کردند که آیا میشود روغن چرخ خیاطی یا روغن ماشین داخل پمپ خلاء بریزیم ؟

در نگاه اول شدنی به نظر میاد ولی باید گفت این کار نه تنها به پمپ آسیب میزنه بلکه باعث افت کار پمپ نیز میشود.

نکات و پارامترهای زیادی تفاوت ایجاد میکند بین روغن وکیوم و دیگر روغن ها که در این مقاله به آن پرداخته ایم

اولین کاری که روغن وکیوم در پمپ های خلاء انجام می دهد روان کاری قطعات داخلی پمپ خلاء می باشد این کار باعث طول عمر پمپ و سلامت آن میشود.

 

در پمپ های وکیوم روغنی روتاری فضای خیلی کمی بین قطعات دوار و ثابت می باشد . روغن با پر کردن فاصله بین قطعات اجازه نمی دهد قطعات مکانیکی درون پمپ وکیوم هنگام دوران با یکدیگر درگیر شوند . یعنی استحکاک میان قطعات دوار پمپ وکیوم را به حداقل میرساند یکی دیگر از مزیت های آن آب بندی کردن و جلوگیری از ورود هوا بین قطعات می باشد روغن باعث هواگیری و نشت هوا میشود.

 

از دیگر مزیت های مهم ، انتقال گرمای ناشی از سایش قطعات و توان مصرفی است که روغن پس از جذب گرما آن را به محیط اطراف انتقال می دهد این عمل جزو اصلی ترین کار روغن وکیوم میباشد یعنی خنک کردن پمپ خلاء .

 

در پمپ های وکیوم روغنی به دلیل اینکه فشار بخار روغن وکیوم نسبت به آب بالاتر است در نتیجه در این نوع وکیوم می توان از خلاء بهتری نسبت به آب بهره مند شد البته به شرطی که از روغن های استاندارد و با کیفیت استفاده گردد در غیر این صورت نه تنها به خلاء مطلوبی نمیرسیم بلکه راندمان دستگاه به شدت افت میکند.

زمانی که شما از روغن وکیوم استاندارد استفاده نکنید آب موجود در محیط وارد روغن شده و هنگامی که بر اثر گرما بخار می شود ، پمپ وکیوم به خلاء کردن بخارات درون خود مشغول می گردد که این باعث میزان کم خلاء می گردد و به جز این که پمپ خلاء به خلاء مناسب نمی رسد عمر پمپ وکیوم نیز کاهش می یابد.

روغن وکیوم باید مرتباً و به موقع از نظر رنگ و سطح و کف آلود بودن بررسی گردد و در صورت هرگونه تغییر در آن باید سریعاً نسبت به تعویض آن اقدام گردد بهترین کار این است که قبل از هر بار مصرف میزان روغن در پمپ و میزان گران روی روغن مورد بررسی قرار گیرد . در صورتی که شما به این مهم توجه داشته باشید مطمئناً دستگاهتان سال ها برای شما کار خواهد کرد چرا که روغن پمپ وکیوم تنها نقطه ضعف این دستگاه است.

روغن های وکیوم غیر استاندارد باعث خرابی زود هنگام پمپ و قطعات داخلی آن می گردد. از دیگر عوارض استفاده از روغن متفرقه یا

همانگونه که برای خودروی خود از بهترین روغن ها و روغن مخصوص استفاده می کنید در مورد پمپ وکیوم هم از اصل بودن و استاندارد بودن روغن وکیوم اطمینان حاصل کنید و بدانیم که هر روغنی مناسب پمپ وکیوم نیست،برای خرید و مشاوره روغن وکیوم با کارشناسان ما در این امر مهم مشورت و با خرید درست و مقرون به صرفه باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های خود شوید.

مواردی که معمولا مشتریان ما با آن برخورد کردن در مورد پمپ وکیوم شامل:

1-کم شدن روغن درون پمپ و قفل کردن پمپ و در نتیجه جام کردن الکتروموتور ( لازم به ذکر است که پمپ وکیوم روغنی والئو دارای اورلود میباشد و چنانچه پمپ قفل کند الکتروموتور قطع میکند تا در هنگام قفل شدن پمپ به موتور آسیبی نرسد )

2-تغییر رنگ روغن داخل وکیوم به دلیل مکش آب یا بخار آب و یا مواد شمیمیایی ( رنگ روغن تغییر میکند و به رنگ شیری رنگ شده و روغن شروع به کف کردن میکند که باید به سرعت روغن پمپ را تعویض کرد )

3-رختن روغن به جز روغن وکیوم به داخل پمپ که باعث افت فشار کاری پمپ میشود.

برای خرید پمپ خلاء و قیمت پمپ خلاء با ما در تماس باشید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =