مقالات

پمپ وکیوم روغنی روتاری چیست؟

پمپ وکیوم روغنی روتاری چیست؟

بهترین و کار آمد ترین روش برای ایجاد خلاء در سیستم ها پمپ وکیوم مکانیکی میباشد. این پمپ ها قادرند براحتی فشار را کاهش دهند. زمانی که پمپ وکیوم را روشن می کنیم جابجایی پیستون باعث افزایش حجم در پمپ می شود و این امر موجب کاهش فشار درون پمپ وکیوم می شود .از این رو مقداری از گاز درون سیستم به پمپ وکیوم راه یافته ، پس از متراکم شدن به اتمسفر فرستاده می شود. اگر فشار سیستم به حدی پائین باشد که در تراکم ماکزیمم ، فشار گاز هنوز پائین تر از اتمسفر باشد ، عمل تخلیه به اتمسفر انجام نمیشود . عمل متوالی پمپاژ همین گاز را بدون اینکه گاز بیشتری از سیستم بکشد ، منبسط و سپس متراکم کرده و به اتمسفر تخلیه می کند. استاتور یک استوانه فولادی تو خالی است که دو سر آن توسط صفحات مناسبی بسته شده است. مسیرهای ورودی و خروجی روی این استوانه واقع شده است. مجرای ورودی مستقیما به سیستم متصل می شود و بر روی مجرای خروجی یک شیر نصب می شود. در پمپ های وکیوم قدیمی ، شیر خروجی یک صفحه فلزی است که می تواند بصورت عمودی بین استاتور و یک صفحه به دام انداز است ، حرکت کند. در نمونه های جدید تر پمپ وکیوم ، یک صفحه مربعی از لاستیک مصنوعی بوسیله یک لولا بین استاتور و یک صفحه کمکی فلزی مهار می شود.

روتور پمپ وکیوم شامل یک استوانه فولادی واقع روی یک میله متحرک است که از درون یکی از صفحات انتهایی میگذرد. محور چرخش روتور با استاتور موازی است به گونه ای که در طول با قسمت بالای استاتور تماس دارد این خط تماس تحت عنوان آب بندی بالا شناخته می شود. یک شکاف قطری در طول بدنه روتور قرار دارد که حامل پره هاست. این پره ها، صفحات کامپوزیتی مربع و یا مستطیل شکلی هستند که در شکاف روتور به صورت لغزشی حرکت می کنند. این پره ها معمولا بوسیله نیروی گریز از مرکز و یا فنر با دیواره استاتور در تماسند. بمنظور کامل نمودن سطوح تماس مقدار کنترل شده ای روغن بداخل محفظه استاتور پمپ می شود.

روغن در پمپ های وکیوم روتاری وظایف زیر را بر عهده دارد:

1-خنک کاری و پایین آوردن دمای پمپ

2-روانکاری پمپ برای کم کردن استحکاک میان پره پوسته

3-آبندی بین ورود و خروج

4-جلوگیری از خوردگی

روغن های بکار رفته در پمپ های وکیوم روتاری باید خواص زیر را دارا باشند:

1-غلضت مناسب

2-روانکاری

3-سازگار با محیط از نظر آلودگی

4-میزان بخار شدن پایین در دمای پمپ

در استفاده از پمپ ویکوم روغنی روتاری باید به چه مسائلی توجه نمود:

اگر گازی که توسط پمپ تخلیه می شود حاوی مواد خورنده یا ساینده باشد موجب می شود تا سطح روتور و استاتور آسیب ببیند، این امر باعث می شود تا مسیرهای نشتی بین روتور و استاتور ایجاد شود لذا فشار نهایی پمپ وکیوم کاهش می یابد و اگر گاز تخلیه شونده حاوی بخارات قابل چگالش باشد باعث تضعیف عملکرد پمپ وکیوم می شود. بخار معمولا در یک حالت غیر اشباع وجود دارد وتا زمانی که تراکم مورد نیاز برای باز کردن شیر خروجی به حد کافی نرسد ، فشار آن را تا مقدار اشباع بالا می برد. در این مرحله بخار به شکل مایع در می آیدو در خروجی حلقه پمپ به صورت ترکیب با روغن می ماند. این پدیده منجر به دو واکنش میشود:
با روغن تشکیل امولسیون داده و یا واکنش شیمیایی میکند که این امر باعث کاهش خواص روغنکاری و آبندی روغن میگردد.
دیگر اینکه ممکن است همراه پمپ بچرخد و دوباره درطرف ورودی پمپ تبخیر شود. چنانچه بخار جابجا نشود ، این اثر تجمعی بوده ودر نهایت پائین ترین فشار قابل وصول فشاربخار اشباع مایع خواهد بود. لذا در این خصوص بخارآب دردسر سازترین عامل است. به همین دلیل استفاده از سیستم گاز بالاست همواره ضروری است.

در هنگام کار با پمپ وکیوم روغنی به هیچ عنوان نباید پمپ در هنگام وکیوم کردن بخار آب یا خود آب وارد قسمت پمپ شود زیرا باعث تغییر کارایی روغن درون پمپ ویشود و روغن خواصیت روغن کاری خود را از دست داده و پمپ قفل میکند که همین امر باعث قفل موتور یا به استلاح موتور جام میکند.

در سیستم یک مقدار هوای اتمسفری کنترل شده به قسمت خروجی پمپ راه پیدا میکند. از این رو فشار درون به این قسمت به حد کافی افزایش می یابد، طوری که شیر خروجی بدون نیاز به تراکم نهایی گازو بخار آب موجود در آن باز شده و پس از فشار بخار به حد اشباع آن نمی رسد و بخار به همراه گاز به سمت بیرون رانده می شود.

نکته قابل توجه در استفاده از این پمپ ها این است که با توجه به وجود روغن در این پمپ ها ، همواره احتمال بازگشت بخارات روغن به محفظه خلاء وجود دارد و در نتیجه خلاء ایجاد شده تو سط این پمپ ها خیلی تمیز نیست مگر اینکه تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود مانند اس تفاده از تله زئولیتی در ورودی پمپ.

برای خرید پمپ وکیوم و قیمت پمپ وکیوم با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =