مقالات

وکیوم پمپ یا پمپ خلاء چیست ؟

وکیوم پمپ یا پمپ خلاء چیست ؟

پمپ وکیوم و پمپ خلاء هر دو یک محصول هستند که این پمپها با تخلیه مولکول های هوا از یک محفظه کاملا آبندی شده باعث ایجاد یک خلاء نسبی میشود .

پمپهای مکنده اولین مدل از پمپهای خلاء بودند که رومیان از آن استفاده میکردند که در ویرانه های روم باستان پمپ خلاء رویت شده بود.

پمپهای خلاء بسته به استفاده و شرایط به صورت موازی یا سری در کنار هم کار میکنند زمانی که نیاز به خلاء بالا داشته باشیم از چند پمپ خلاء به صورت سری یا موازی استفاده میشود که باعث ایجاد خلاء با کیفیت تر و بالاتر میشود.

بهترین و پر کاربردترین پمپ های خلاء که از محبوبیت و استفاده بالایی بر خوردار است پمپ جابه جایی مثبت میباشد که میتوان گفت پر کاربردترین پمپ خلاء در کشور میباشد.

پمپ های خلاء جا به جایی مثبت که به آنها پمپهای دورانی یا پمپهای روتاری نیز گفته میشود دارای مدل های گوناگونی میباشد:

1-پمپ تک محور

2-پمپ دو محور

3-پمپ رینگ مایع

4-پمپه تیغه دورانی

پمپهای تیغه دورانی یک نوع از پمپ های جا به جایی مثبت میباشد که شامل پره یا تیغه که داخل یک روتور نصب شده است و کل این قطعات داخل محفظه به دور خود میچرخند در بعضی از مدل ها طول تیغه تغیر کرده و یا فشرده میشوند تا در همه وضیعت ها با بدنه در تماس باشد.

5-پمپ چند مرحله ای

6-پمپ بلانچر دورانی

7-پمپ چرخه زادی

8-پمپ اسکرول

9-پمپ پنجه ای

10-پمپ روتس

اگر بخواهیم به صورت کلی خلاء را توضیح دهیم باید گفت خلاء به فضایی عاری از ماده گفته میشود.

این کلمه (خلاء) در زبان لاتین به معنی خالی میباشد.در مهندسی و فیزیک عملی خلاء را میتوان گفت به هر محیطی که فشار آن کمتر از فشار اتمسفر باشد خلاء گفته میشود.

خلاء به محفظه ای گفته میشود که چگالی ذره های موجود در آن به شدت کمتر از محیط جو باشد.

اگر بخواهیم خلاء را دسته بندی کنیم میتوان گفت با توجه به ذرات در واحد حجم :

خلاء عادی

خلاء متوسط

خلاء بالا

خلاء خیلی بالا

خلاء بینهایت تقسیم بندی کرد .

اگر بخواهیم نوع و مقدار خلاء را اندازه بگیریم نمیتوان تعداد مولکول ها را اندازه گیری کرد بلکه باید با اندازه گیری فشار گاز می توان تعداد مولکولها در حجم مشخص را اندازه گرفت.

وقتی محیطی فشار آ کمتر از 760 تور (واحد فشار) باشد به آن محیط خلاء گفته میشود.

تور یکی از واحد های فشار و تقریبا معادل یک میلیمتر جیوه است.

برای ایجاد یک محیط خلاء از پمپ استفاده میشود اساس کار پمپ های وکیوم خلاء را به دو صورت انجام میدهد :

1-پمپ تراکمی که عملکرد آن به این صورت میباشد که ذرات داخل محیط را متراکم میکند و به سمت بیرون هدایت میکند. پمپ روتاری که قبلا در مورد آن توضیح داده بودیم از این نوع پمپ میباشد.

2- پمپ تله ای که با ایجاد تله به شکل های مختلف مانند تله سرما. موجب چگالش ذرات روی محفظه فلزی میشود.

برای اینکه یک پمپ وکیوم را تشخیس دهیم موارد متعددی حائز اهمیت است که مهترین آنها عبارت است از :

1-آهنگ پمپ کردن پمپ

2- خلاء نهایی ایجاد شده توسط پمپ

برای خرید یک پمپ وکیوم معمولا حجم وکیوم مورد بررسی قرار میگیرد. وقتی صحبت از حجم وکیوم میکنیم یعنی سرعت تخلیه گازها در یک ساعت است که واحد اندازه گیری حجم وکیوم متر مکعب در ساعت میباشد.

اما در بعضی موارد خلا نسبی که در یک حجم ثابت انجام میشود متفاوت است یعنی میزان مکش و قدرت نهایی متغیر میباشد

با استفاده از پمپهای وکیوم میتوان به فشار کمتری نسبت به فشار بیرون محفظه رسید این فشار از 113 میلی بار تا رسیدن به صفر مطلق ادامه دارد که تا به امروز رسیدم به محیط با فشار صفر مطلق امکان پذیر نبوده اما پمپهایی داریم که فشار را تا حد بسیار بالایی پایین می آورند و امروزه این پمپ ها در دسترس میباشند.

به صورت کلی برای کاربردهای مختلف در صنعت مدل و شکلهای متفاوتی از وکیوم پمپها در بازار قابل عرضه میباشد که توسط نیاز و بهره برداری مشتری و میزان هزینه ای که مد نظر مشتری میباشد قابل عرضه میباشد

برای استفاده از پمپ وکیوم در صنایع کوچک پیشنهاد ما به شما پمپ های روغنی تک و دو مرحله ای والئو میباشد و در صنایع بزرگ هم میتوان از پمپ های روغنی با حجم کاری بالا و هم میتوان از پمپ وکیوم رینگ آبی یا آب در گردش استفاده کرد.

برای انتخاب و مشاوره در زمینه قیمت پمپ وکیوم یا پمپ خلاء میتوانید میتوانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر با کارشناسان فروشگاه توسعه صنعت اطلس تماس بگیرید و نیاز کارگاه یا کارخانه های خود را با مشاورین ما در میان بگذارید تا بتوانیم در کمترین زمان و کمترین هزینه بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهیم تا بتوانیم قدم کوچکی در زمینه صنعت کشور در کنار صنعتگران و کارآفرینان برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 16 =