مقالات

انتخاب مواد اجزاء آب بندهای مکانیکی (مکانیکال سیل)

انتخاب مواد اجزاء آب بندهای مکانیکی (مکانیکال سیل)

انتخاب مواد (مکانیکال سیل)

ترکیب سطح :

-بهتر است که سطح آب بند (سیل مکانیکاکی) از کربن – گرافیت پر نشده باشد و یا باید از گرافیت اشباع شده با سیلیکون کارباید بوده که در مقابل سیلیکون کارباید جامد و یا تنگستن کارباید حرکت داشته باشد . در این کاربرد نباید از سطوح روکش دار و یا ورقه ای استفاده کرد .

الاستومر

-برای الاستومر از اتیلن پروپیلن تا درجه حرارت (135c) 275f می توان استفاده کرد و اگر در درجه حرارت بالا آببندی می کنید در این صورت وجود کالرز یا مشابه آن ضروری می باشد . در بسیاری از موارد سعی نکنید که آب را سرد کنید تا عمر آببند افزایش یابد . اگر آب سرد شود وجود الاستومر با درجه حرارت بالا ضروری نمی باشد .

 

قطعات فلزی

-در این مورد بهترین انتخاب استیل ضد زنگ نوع 316 می باشد . برای جلوگیری از مشکلات زنگ زدگی کلرید آکاردئونی های فلزی و یا فنرها نباید از استیل ضد زنگ ساخته شوند . بهترین انتخاب برای فنرها یا آکاردئونی های فلزی هاستلوی کربن می باشد .

 

کربن گرافیت : (carbon – graphite)

 

کربن دارای دو فرم آلوتروپیک الماس و گرافیت به شکل بلوری ( کریستالی ) کربن که به صورت لایه های مولکولی با ساختمان شش گوش اند و به گرافیت خاصیت روغنکاری می دهند اطلاق می شود .

روش های ساخت گرید های مختلف کربن گرافیت به عنوان اطلاعات غیر قابل دسترس و مخفی تلقی می شود . اما عموما فرایند ساخت آنها شامل یک گرید پایه کربن ( با گرافیت طبیعی ) و یک رزین به عنوان نگاهدارنده مخلوط است . پس از مخلوط کردن و تشکیل مناسب و فشرده نمودن مخلوط کربن گرافیت در دمای 1000 درجه سانتیگراد شکل گیری ( پخت ) می شود . در این حالت کربن ساخته شده متخلخل و خیلی نرم است . این کربن متخلخل و خیلی نرم با موادی که خاصیت سیالات خوبی دارند اشباع می شود .

 

 

سه نوع کربن اشباع شده وجود دارد .

  • کربن اشباع شده با رزین
  • کربن اشباع شدده با فلز
  • کربن الکترو گرافیت

کربن اشباع شده با رزین

 

طیف وسیعی از مقاومت شیمیایی را در خودد دارد خواص سایشی خوبی دارد . ( مقاومت شیمیایی نوع الکترو گرافیت بهتر است ) و در محیط هایی که اکسید کننده های قوی مثل اسید نیتریک یا سدیم هیپو کلرین وجود دارند مقاومت چندانی ندارند .

 

در کربن اشباع فلزی با فلزات مختلف از قبیل آنتیمونی و با بیت عمل اشباع صورت می گیرد . مقاومت شیمیایی کربن اشباع فلزی نسبت به نوع اشباع رزینی کمتر است و در محیط های اسیدی قوی کمتر به کار می رود اما خاصیت روغنکاری بهتر دارند . ( توانایی مقاومت شیمیایی در شرایط روغنکاری مرزی را دارند ) اما در اثر واکنش های الکتریکی فلز اشباع شده آسیب می بیند و باعث سایش شدید می گردد . گرید های الکترو گرافیت برای دماهای بالا استفاده می شوند و دارای مقاومت شیمیایی بهتر از دو نوع دیگر می باشند . اما نسبتا نرم هستند و استحکام دو نوع دیگر را ندارند .از انجایی که کربن توانایی سازگار شدن با بسیاری از مواد سازنده صفحات آب بند را دارد کاربرد فراوانی در آب بندهای مکانیکی پیدا کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 12 =