مقالات

مکانیکال سیل چیست

مکانیکال سیل چیست؟

دراین مقاله میخوایم به شما توضیح دهیم که مکانیکال سیل چیست و تارخچه آن چه بوده است:

در تمام دستگاه هایی که با سیالات ارتباط دارند نظیر پمپ ها. کمپرسورها. توربینها یک نقطه ضعف بزرگ و مشترک وجود دارد. که عبارت است از فرار سیال (نشت سیال) در محل خروج شت از محفظه این دستگاهها.

برای جلوگیری از نشت سیال از مرز مشترک شفت و محفظه باید به نحوی فاصله شفت و محفظه را آببندی کرد.

برای انجام این کار باید فاصله بی شفت و محفظه را حتی الامکان کم کرد. طریقه معمول برای پیشگیری از نشت سیال این است که از ماده ای نرم همانند پکینگ برای پر کردن فاصله بین شفت و محفظه استفاده شود. این ماده نرم باید خاصیت کش سانی ( الاستیکی ) وشکل پذیری خوبی داشته باشد. تا ناهمواری های شفت را پر کند و در مقابل نوسانات عکس العمل لازم را نشان دهد. پکینگها معمولا دارای مقاطع چهارگوش در ابعاد 4. 6. 8 و … میلیمتر یا ابعاد 125 .25 و … اینچ می باشند و برای سرویس های کاری مختلف از پکینگهای با مواد سازنده متفاوت استفاده میشود .

یکی از مشکلات در بهره برداری از پمپ ها نشت سیال از محل خروج شفت از محفطه پمپ می باشد برای جلوگیری از نشت سیال داخل محفظه پمپ باید فاصله شفت و محفظه را با ماده ای نرم با شکل پذیری خوب و اصطحکاک کم نظیر پکینگ پر کرد. پکینگ ها معمولا دارای مقاطع چهار گوش و در ابعاد میلیمتری و اینچی می باشند. پکینگ ها از مواد متنوعی نظیر گرافیت. تفلون. آرامید. تفلون گرافیت … ساخته می شوند که برای سرویس های کاری مختلف از پکینگ های با مواد سازگار با آن سرویس کاری استفاده می شود.

در سرعت های بالا ی شفت در اثر تماس شفت و پکینگ. حرارت زیاد در محل نصب پکینگ ایجاد می گردد. که باعث آسیب دیدن شفت و سیستم آببندی می گردد.

برای جلوگیری از پدیده. باید یک فیلم سیال بین شفت و پکینگ ایجاد کرد. تا علاوه بر انتقال حرارت از فضای بین شفت و پکینگ باعث کاهش اصطکاک در این نقطه گردد.

هر چه ضخامت فیلم سیال بیشتر باشد اصطکاک کمتر شده و حرارت کمتری ایجاد می گردد. بنابراین باید ضخامت فیلم سیال را تاحد بهینه حفظ کرد تا بین مقدار نشت سیال و حرارت ایجاد شده موازنه برقرار گردد.لذا با توجه به مطالب فوق می توان گفت برای روغنکاری و خنک کاری شفت و پکینگ. پکینگها باید دارای نشت ذاتی ( حدود 90 قطره در دقیقه ) باشند.

در هنگام استفاده از پکینگ باید در فواصل زمانی مشخص فشار گلند روی پکینگها را تنظیم کرد تا از نشت نا معقول سیال جلوگیری گردد.

در صنایع پیشرفته امروزی که سیالات سمی و خطرناک یا گرانقیمت یا سیالات دارای فشار یا دمای بالا کاربرد فراوان دارد. استفاده از پکینگ برای اببندی این سیالات معقول نیست . لذا از وسیله جدیدتر و بهتری از آببندها که دارای نشت به مراتب کمتری ( حدود 5 قطره در ساعت ) دارند استفاده میشود.

نسل جدید مدرن این نوع آببندهای مکانیکی ( مکانیکال سیل. فیبرو فنر. سیل مکانیکی ) موسوم اند. که به طور گسترده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیروگاه ها . صنایع دارویی و صنایع غذایی و دیگر صنایع کاربرد دارند.

این نوع آببندها با توجه به نوع سیال . شرایط کاری سیال . ( نظیر فشار. دما. ویسکوزیته و سرعت دورانی شفت و …. به دقت طراحی و ساخته می شوند و فوق العاده حساس اند و ساخت آنها به فناوری پیشرفته دارد.

آببند(مکانیکال سیل. فیبروفنر. سیل مکانیکی)

که از دو صفحه ی بسیار صاف و با سطح پرداخت شده که امکان نشت رو به حداقل می رساند ساخته شده است و عمود بر محور شفت قرار می گیرند.

یکی از این دو صفحه ثابت است ورودی پوسته ی پمپ یا مخزن یا هر وسیله ای که احتیاج به آب بندی دارد نصب می شود و دیگری که متحرک می باشد روی شفت آن نصب می شود و با سرعت شفت می چرخد.

در اثر حرکت نسبی دو صفحه ی آببند و وجود فشار هیدرودینامیکی و هیدرولیکی سیال و نیروی فنر دو صفحه ی مذکور از همدیگر فاصله می گیرند و به این ترتیب فیلم سیال بین دو صفحه ی آببند ایجاد می گردد.

برای حفظ نشت سیال در یک حد قابل قبول ( در موقع چرخش شفت ) باید ضخامت فیلم سیال حدود 0.005 میلیمتر نگه داشته شود .

وجود این فیلم سیال از اصطکاک و سایش بین صفحات اب بند ( که باعث ایجاد حرارت زیاد بین دو صفحه می شود ) جلوگیری می کند و حرارت تولید شده را در حد معقول و قابل قبول حفظ می کند .

هر چه خاصیت روغن کاری سیال بیشتر باشد ( بعضی از مواد سازنده آب بند نظیر کربن دارای خاصیت خود روغنکاری می باشند ) عملکرد آب بند رضایت بخش تر خواهد بود.

صفحه متحرک می تواند در جهت محور شفت حرکت محوری کند ( ایجاد فیلم سیال ) و وقتی فشار هیدرولیک برداشته می شود. فنر صفحات آب بند را به یکدیگر می چسباند و در حالت استاتیک نیز از نشت سیال جلوگیری می کند.

نسل جدید مدرن این نوع آببندها به آببندهای مکانیکی (مکانیکال سیل. فیبروفنر . سیل مکانیکی) موسوم اند. که به طور گسترده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی . نیروگاه ها. صنایع دارویی. صنایع غذایی و صنایع دیگر کاربرد دارند.

این نوع آببند ها با توجه به نوع سیال مانند فشار.دما.ویسکوزیته و سرعت دورانی شفت و …. به دقت طراحی و ساخته می شوند و فوق العاده حساس اند و ساخت انها نیاز به فناوری پیشرفته دارد.

برای خرید مکانیکل سیل و اطلاعات از قیمت مکانیکل سیل با ما در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + بیست =