مقالات

انتخاب مواد اجزا آببند های مکانیکی یا سیل مکانیکی ( مکانیکال سیل )

انتخاب مواد اجزا آببند های مکانیکی یا سیل مکانیکی ( مکانیکال سیل )

 

ترکیب سطح :

-بهتر است که ترکیب سطح آببند از کربن – گرافیت پر نشده باشد و یا باید از گرافیت اشباع شده با سیلیکون کاربید بوده که در مقابل سیلیکون کاربید جامد و یا تنگستن کاربید حرکت داشته باشد . در این کاربرد نباید از سطوح روکش دار و یا ورقه ای استفاده کرد .

الاستومر:

-برای الاستومر از اتیلن پروپیلن تا درجه حرارت ( 135 c ) 275 F می توان استفاده کرد و اگر در درجه حرارت بالا آببندی می کنید در این صورت وجود کالرز یا مشابه آن ضروری می باشد . در بسیاری از موارد سعی نکنید که آب را سرد کنید تا عمر آببند افزیش یابد . اگر آب سرد شود وجود الاستومر با درجه حرارت بالا ضروری نمی باشد .

 

قطعات فلزی :

-در این مور بهترین انتخاب استیل ضد زنگ نوع 316 می باشد . برای جلوگیری از مشکلات زنگ زدگی کلرید آکاردئونی های فلزی و یا فنر ها نباید از استیل ضد زنگ ساخته شوند .

 

کربن گرافیت ( carbon – graphite )

کربن دارای دو فرم آلوتروپیک الماس و گرافیت به شکل بلوری ( کریستالی ) کربن که به صورت لایه های مولکولی با ساختمان شش گوش اند و به گرافیت خاصیت روغنکاری می دهند اطلاق می شود .

روش های ساخت گرید های مختلف کربن گرافیت به عنوان اطلاعات غیر قابل دسترس و مخفی تلقی می شود اما عموما فرایند ساخت آنها شامل یک گرید پایه کربن ( با گرافیت طبیعی ) و یک رزین به عنوان نگاهدارنده مخلوط است . پس از مخلوط کردن و تشکیل شکل مناسب و فشرده نمودن مخلوط کربن گرافیت در دمای جدول 1000 درجه سانتیگراد شکل گیری ( پخت ) می شود . در این حالت کربن ساخته شده متخلخل و خیلی نرم است . این کربن متخلخل و نرم با موادی که خاصیت سیالات خوبی دارند اشباع می شود . تا خواص مکانیکی کربن بهبود یابد .

سه نوع کربن اشباع شده وجود دارد :

  • کربن اشباع شده با رزین
  • کربن اشباع شده با فلز
  • کربن الکترو گرافیت

 

کربن اشباع شده با رزین ( resin impregnated ( b ) )

طیف وسیعی از مقاومت شیمیایی را در خود دارد خواص سایشی خوبی دارد . ( مقاومت شیمیایی نوع الکترو گرافیت بهتر است ) و در محیط هایی که اکسید کننده های قوی مثل اسید نیتریک یا سدیم هیپو کلرین وجود دارند مقاومت چندانی ندارند .

 

در کربن اشباع فلزی با فلزات مختلف از قبیل آنتیمونی ( antimony impregnated ) و با بیت عمل اشباع صورت می گیرد . مقاومت شیمیایی کربن اشباع فلزی نسبت به نوع اشباع رزینی کمتر است و در محیط های اسیدی قوی کمتر به کار می رود اما خاصیت روغنکاری بهتر دارند . ( توانایی مقاومت شیمیایی در شرایط روغنکاری مرزی را دارند ) اما در اثر واکنش های الکتریکی فلز اشباع شده آسیب می بیند و باعث سایش شدید می گردد .

گرید های الکترو گرافیت برای دماهای بالا استفاده می شوند و دارای مقاومت شیمیایی بهتر از دو نوع دیگر می باشند اما نسبتا نرم هستند و استحکام دو نوع دیگر را ندارند .

از انجایی که کربن توانایی سازگار شدن با بسیاری از مواد سازنده صفحات آببند یا سیل مکانیکی ( مکانیکال سیل ) را دارد کاربرد فراوانی در آببند های مکانیکی پیدا کرده است .

برای خرید مکانیکال سیل و قیمت مکانیکال سیل با من در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 9 =