مقالات

آشنایی با جریانهای ایجاد شده در سیستم های خلاء

الف – جریان مولکولی آزاد (Molecular flow)

در این نوع جریان مسیر آزاد متوسط مولکولی معادل یا بزرگتر از قطر لوله می باشد و از این رو دینامیک جریان گاز توسط برخوردهای مولکولی به جداره های دیواره لوله مشخص می شود. این نوع جریان محدوده ای از اعداد نودسن نسبتاً بزرگ را پوشش می دهد.

ب- جریان ویسکوز یا پیوسته (Continum flow)

در این نوع جریان، مسیر آزاد متوسط مولکولی در مقایسه با قطر لوله کوچک بوده و از این رو دینامیک جریان گاز توسط برخوردهای بین مولکولی مشخص می شود. به عبارتی در این رژیم، برخوردهای بین مولکولی در مقایسه با برخورد مولکول ها به جداره لوله بسیار قابل توجه تر است. پس می توان گفت که مولکول ها در اثر برخورد با یکدیگر در جهت کاهش افت فشار حرکت می کنند. این نوع جریان، اعداد نودسن کوچک را پوشش می دهد. با توجه به آنکه در این نایه خواص گاز (دما، دانسیته و سرعت گاز) طی مسیرهای پویش آزاد متوسط مولکولی تغییرات قابل توجهی ندارند، می توان جریان گاز را پیوسته در نظر گرفت و آن را با قوانین هیدرودینامیک تحلیل نمود.

ج – جریان انتقالی (Transitional flow)

این نوع جریان که در محدوده بین دو جریان مذکور قرار می گیرد، مقادیر متوسطی از عدد نودسن را پوشش می دهد در این نوع جریان، دینامیک جریان توسط برخوردهای بین مولکولی و برخورد مولکول ها به دیواره ها تعیین می گردد.

برای خرید پمپ وکیوم با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + نوزده =