مقالات

ساید چنل چیست ؟ و چه استفاده های از آن می شود

ساید چنل چیست ؟ و چه استفاده های از آن می شود

یکی ازتجهیزات صنعتی که هم از مکش هوا و هم از دهش هوا آن استفاده زیادی میشود سایدچنل یا بلوءر هوا میباشد ساید چنل از یک الکتروموتور که به یک پروانه کوپل شده ساخته شده است که الکتروموتور پروانه را به سرعت به حرکت در می آورد و سبب ایجاد گردابه یا توربولانس هوا میشود. این گردابه هوا را از داخل سیلندر به بیرون هدایت میکند ساید چنل باعث ایجاد هوای پر فشار اما جریان هوای پایینی دارد.

مزایای ساید چنل :

سایدچنل یکی از پر مصرف ترین تجهیزات صنعتی میباشد چرا که دارای مزایایه بسیار زیادی است برای مثال:

1-قیمت مناسب

2-هزینه نگهداری و تعمیرات به صرفه میباشد.

3-فشار کاری بالا نسبت به مدل مشابه

4-طول عمر بسیار بالا در تایم کاری بالا

5-از همه مهمتر صدای بسیار کمی دارد.

 

نکاتی که در نگهداری سایدچنل مهم است قرار دادن فیلتر در قسمت مکش (قسمت وکیوم) جهت جلوگیری از ورود گردوغبار به قسمت حلزونی پمپ چرا که پروانه به کار رفته در سایدچنل از جنس آلومینیوم میباشد و ورود هر گونه جسم خارجی به داخل محفظه باعث خورده شدن پروانه و از بین رفتن آن میشود .

برای تعمیر و سرویس این دستگاه توصیه میشود که به متخصصین این کار مراجعه بفرمایید چرا که اگر پروانه استفاده شده با پمپ مقایرت نداشته باشد هزینه های خیلی بیشتری به مشتری وارد میشود .

ساید چنل در صنعت دستگاه پرکاربردی میباشد برای مثال:

1-صنایع غذایی

2-صنایع بسته بندی

3-صنایع تولید سیمان

4-پرورش ماهی

5-صنایع تولید کاغذ و مقوا

6-تصفیه آب وفاضلاب

7-صنایع خودروسازی

8-تولید کاشی و سرامیک

و در حالت کلی پر مصرف ترین محصول صنعتی را میتوان ساید چنل نام برد.

به عنوان مثال بلوئر ساید چنل در صنعت پرورش ماهی جهت تزریق هوای فشرده برای تامین کمبود اکسیژن مورد نیاز آبزیان استفاده می شود و در صنعت هایی که در آن نیاز به جابجایی مواد پودری یا گرانول دارند از ساید چنل گرینکو به روش فشار دمش و مکش استفاده می شود. در صنایع بسته بندی برای خشک کردن محصولات قبل از بسته بندی ساید چنل گرینکو کاربرد دارد. همچنین در صنعت تصفیه خانه های فاضلاب برای تزریق اکسیژن به استخر های فاضلاب که زمان اکسید شدن مواد آلی آب را پایین می آورد. در صنایع کاشی و سرامیک برای جابجا کردن کاشی و سرامیک ها به روش وکیوم از ساید چنل گرینکو استفاده می شود.

دستگاه پمپ وکیوم سایدچنل یک وکیوم تک محور میباشد. به این دستگاه یک ماشین تک محور نیز گفته میشود که عملکرد بسیار کارآمد و کار کرد آن به شدت ساده میباشد این سادگی کار کرد سایدچنل باعث شده تا وکیوم ساید چنل هزینه نگهداری بسیار پایینی نسبت به دیگر وکیوم ها داشته باشد . پره های به کار رفته در این پمپ قابلیت جذب و مکش گاز و هوا را داشته و از طرف دیگر پمپ به بیرون دمیده میشود.صدای بسیار کم و هزینه خرید و نگهداری این پمپ باعث شده محبوبیت بالایی در صنعت داشته و کسانی که از این محصول استفاده میکنند تا به امروز جایگزین بهتری نسیت به این پمپ پیدا نکرده اند.

ساید چنلها به صورت تک پروانه دو و سه پروانه ساخته میشوند که مدلهای تک پروانه این محصول شرایط ایجاد فشار تا حداکثر 500 میلی بار و در مدل 2 پروانه تا 750 میلی بار را دارد .

در ساید چنل ها به علت قرار گرفتن پروانه بر روی شافت موتور لرزش و صدای این پمپ به حداقل رسیده و باعث اتفاده آن در صنایع گوناگون شده است .

در مدلهایی که پروانه به یک موتور کوپل میشود به علت خطای انسانی و اجزای متحرک صدا و لرزش بیشتر شده است.

در استفاده از پمپ وکیوم سایدچنل باید توجه داشت که پمپ از قسمت مکش جسم خارجی به داخل خود نکشد معمولا پمپ وکیوم ساید چنل باید در محیطی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی قرار گیرد چرا که سیستم کاری این پمپ با مکش و دهش میباشد چنانچه محیط کاری آن آلوده و دارای گرد غبار باشد عمر دستگاه کاهش پیدا میکند و هزینه نگهداری آن بالا میرود باید در هنگام خرید سایدچنل فیلتر موجود که در قسمت مکش دستگاه وصل میشود را خریداری کرد این کار شاید در ابتدا هزینه بر باشد اما باعث سلامت دستگاه و در دراز مدت باعث کمتر شدن هزینه ها و جبران مالی میشود .

تمامی وسایل و دستگاه های صنعتی چنانچه به صورت استاندارد نگهداری و حفظ شود میتوان سالیان سال یدون پرداخت هزینه های زیاد از آن استفاده کرد . این تفکر که اجناس صنعتی برای کارکرد صنعتی ساخته شده اند پس میتوان از آن در هر شرایطی استفاده کرد یک استدلال اشتباه است و پیشنهاد ما و فروشگاه ما به شما مشتری عزیز این است که کارگاه و تجهیزات کارگاهی خود را در محیطی تمیز و مشخص شده قرار دهید چرا که به علت نواسانات قیمت اجناس هزینه های خرید و جایگزینی اجناس بسیار بالاست .

چنانچه سوال و ابهامی در نگهداری و خرید وکیوم سایدچنل و قیمت پمپ وکیوم ساید چنل دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =