پمپ وکیوم آب در گردش یا رینگ آبی

بیشتر در صنایع سنگین استفاده دارد از آب برای خنک کردن استفاده می‌شود.  پمپ وکیوم آبی به مانند همه پمپ های وکیوم، ایجاد خلاء و حذف مولکول های هواست. در پمپ های وکیوم آبی، وظیفه ایجاد خلاء بر عهده آب می باشد. پمپ ها آبی گاهی کار کمپرسور گاز را نیز انجام می دهند. به پمپ های وکیوم آبی پمپ های آب درگردش یا رینگ آبی نیز گفته می شود. پمپ های وکیوم آب در گردش به علت هزینه نگهداری پایین در صنایع بسیار محبوب میباشد.

 پمپ های وکیوم آبی چگونه کار میکند

پمپ های خلاء رینگ آبی، می تواند از آب یا هر مایع سازگار با فرآیند وکیوم سازی با داشتن خاصیت فشار بخار مناسب، استفاده کند. در این پمپ ها پروانه یا تیغه ای وجود دارد که با چرخش حلقه های مایع را ایجاد کرده و وظیفه خلاء سازی را انجام می دهد.

کاربرد و ویژگی های پمپ های وکیوم آبی

پمپ های وکیوم آبی در صنایع بزرگ مانند پالایشگاه ها . صنایع کاغذ سازی (آبگیری از خمیر کاغذ) . صنایع فولاد . درام فیلترها . صنایع نساجی . الکل سازی . آزبست . فیلتر پرسها و … استفاده می شود. هزینه پایین تعمیرات، راندمان و ماندگاری بالا از ویژگی های پمپ های وکیوم آبی است. در پمپهای آب در گردش اگر مایه در گردش آب باشد میتوان تا فشار ۳۳ میلی بار رسید که این فشار همان فشار بخار آب در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد است . اگر میخواهید به فشار پایینتر رسید باید از روغن به جای آب استفاده کرد برای بهتر کار کردن و بالابردن راندمان پمپ باید مایع عبوری از پمپ را خنک نگه داشت.